Ünlü Dâhilerin Dâhilik Serüvenleri

Üstünler              Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır Yorum Yap

Kimileri doğuştan, kimileri ise sonradan geliştiğini söylese de, deha kendini çocuk yaşlarda bir şekilde gösteriyor. Şu bir gerçek ki, hiçbir dâhi zevk, sefa ve bolluk içinde yaşamamıştır. Her biri hayatında ciddi sıkıntılarla baş etmek zorunda kalmıştır. Bakalım tarih boyu dehasıyla ün yapmış mühim şahsiyetlerin yaşam ve dâhilik serüvenleri, bize dâhiler hakkında ne tür ipuçları veriyor.

Albert Einstein

20. yüzyılın en önemli fizikçisidir. Albert Einstein, Görelilik Kuramı’nı (İzafiyet Teorisi) geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına da önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğe katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Konuşmaya geç başlamış ve içine kapanık bir çocukluk geçirmiştir. Okulu hiç sevmemiş olan Einstein, dehasının ortaya çıkışında okulun değil yaşamında önemli yeri olan iki olayın etken olduğundan bahseder: “Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam: Biri, beş yaşındayken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşındayken tanıştığım Öklid geometrisi. Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne kapılmayan bir kimsenin, ileride kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabileceği hiç beklenmemelidir!”

“Öğretmenlerim aklımın yavaş çalıştığını, asosyal olduğumu ve ölene kadar aptal rüyalarımın peşinde sersemce savrulacağımı söylüyorlardı” sözü, dâhiliğin keşfedilmesinin o kadar kolay olmadığını göstermektedir.

Biruni

Arapça, Farsça, İbranice, Rumca, Süryanice, Yunanca ve Çince gibi daha birçok lisan biliyordu. Matematik, Astronomi, Geometri, Fizik, Kimya, Tıp, Eczacılık, Tarih, Coğrafya, Filoloji, Etnoloji, Jeoloji, Dinler ve Mezhepler Tarihi gibi 30 kadar ilim dalında çalışmalar yaptı, eserler verdi.

Biruni bir zekâ harikasıydı. Yaşadığı dönemde adından çokça söz ettiren biri olmuştur. Hatta içinde bulunulan zaman “Biruni Asrı” olarak isimlendirilmişti.

Babasını küçük yaşta kaybeden Biruni, annesiyle birlikte yaşam mücadelesi veriyordu. Fakat zekâsı ve araştırmacı ruhuyla dikkat çekerek, tanınmış ve seçkin bir aileden gelen Harezmli matematikçi ve gökbilimci Ebu Nasr Mansur tarafından himaye altına alındı. Biruni, ilk çalışmalarını bu âlimin yanında yaptı. 17 yaşında sunduğu ilk eseri, "Asarü’l-Bakiye"dir. Son eseri olan Kitabü’s-Saydele fi’t-Tıbb’ı yazdığında 80 yaşını geçmişti. Eserleri halen Batı bilim dünyasında kaynak eser olarak kullanılmaktadır.

Nikola Tesla

Mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fizik bilginidir. Elektriği keşfetmiştir. 7 Ocak 1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi şahıs olarak tarihe geçmiştir.

Ev hanımı olan annesinin, Nikola’nın hayatında çok mühim bir yeri vardır.  Annesi hayatı kolaylaştıran pratik ev aletleri tasarlamakta mahirdi. Babası ise sıra dışı bir papazdı. Çok okuyan, birkaç dil bilen ve ezber yeteneği olağanüstü olan bir adamdı. Kendisi daha çok küçükken abisi vefat eden Nikola Tesla, küçük yaşta bu denli büyük bir acı yaşamasının kendisini olgunlaştırdığını ifade eder. 

Okul öncesi dönemde annesinin yoğun ilgisiyle büyüyen Nikola, birlikte pek çok oyun oynadıklarından bahseder. Oyunları şöyle sıralar: Başkasının düşüncesini tahmin etmek, bazı ifadelerdeki eksikleri bulmak, uzun cümleleri tekrarlamak ve zihinsel hesaplamalar yapmak…

Leonardo da Vinci

Usta bir ressam, desinatör, bilim adamı ve düşünür olan Leonmardo da Vinci dâhiliğin zirvesindeki şahsiyetlerdendir. Pek çok alanda buluşları ve eserleri olan da Vinci’nin en ünlü eseri Mona Lisa tablosudur. Ayrıca yazmış olduğu özel notlar ancak 500 yıl önce ayna karşısında okunabilmiştir. Çünkü ters yazmıştır. 

Leonardo da Vinci, ilköğretim yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerinin sorduğu sorularla şaşırtacak kadar çabuk ilerledi. Keskin zekâsı ve yetenekleriyle küçük yaşlarda bile dikkat çekiyordu. Müzikle de ilgileniyor ve oldukça iyi bir şekilde lir çalıyordu. Fakat çocukluk yıllarında en gözde uğraşısı resimdi. Babası da bunu fark edince, onu Floransa’nın en önemli atölyelerinden birine verdi.

Hayatı pek çok zorlukla başlayıp türlü maceralarla devam etmiş olan Leonardo da Vinci gelmiş geçmiş en büyük dâhilerdendir. 

Mimar Sinan

Gelmiş geçmiş en büyük mimarlardandır. Kayseri’de doğdu. Öğrenim hayatına köyünde başladı. Daha iyi eğitimler alması için başka şehirlere gitmesi gerekiyordu fakat ailesinin maddi durumu iyi değildi. Kendi imkanlarıyla kendini yetiştirme niyetinde olan bir çocuktu. Araştırmaya, incelemeye çok meraklıydı.

Mimar Sinan daha küçük bir çocukken dehasını ele verir nitelikteydi. Oynadığı çocukça oyunlar adeta geleceğinin habercisiydi. Çamurdan evler, köprüler yapmak en büyük zevkiydi.

Ata binmeyi, kılıç kullanmayı da ustalıkla öğrenen Sinan, seferlere katılmak istiyor, orduda görev almak istiyordu. Yirmi iki yaşında orduya katıldıktan sonra hayatının çehresi değişti. Büyük mimar orduda yaptığı hizmetlerle adından söz ettirmeye başladı. Sonraki yıllarda Koca Sinan olarak anılmaya başladı. Sayısız eser bırakarak bu dünyadan göçtü. Kalfalık eserinin Şehzadepaşa Camii, ustalık eserinin de Selimiye Camii olduğunu söylemiştir. Eserlerindeki dahiyane ayrıntılar bugünün teknolojisiyle bile yapılamayacak inceliktedir.

Thomas Edison

Ampul, telgraf ve daha birçok buluşa imza atan Edison, ilköğretim çağında algılama yetersizliği nedeniyle okuldan atılır. Özellikle matematiği anlamakta güçlük çeker. Odaklanma sorunu yaşayan Edison, okuldan ayrılarak üç yıl özel öğretmen eşliğinde eğitimine devam eder. Onun söylediği “Öğretmenim sersemin teki olduğumu söylüyor, babam da aptal olduğumu düşünüyordu. Bense artık budalanın teki olduğuma karar vermiştim” sözü çocukların yeteneklerinin keşfedilmesinde bir yol göstericidir. Çocuklarınızı asla küçümsemeyin…

10 yaşında kendisini fizik ve kimya kitaplarına veren büyük mucit, evlerinin kilerinde bir laboratuar kurdu. Okuldaki başarısızlığına rağmen 1093 adet patentli buluşa imza attı. Böylece modern bilimin kurucuları arasına girdi.

Zeynep Ulviye Özkan

Kaynak: Moral Dünyası – Aylık Kültürel  Aile Dergisi
www.moraldunyasi.comMoralhaber.Net

Bu yazıyı paylaş:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google
  • Live
  • TwitThis
Bu Yazıyı Yazdır Bu Yazıyı Yazdır

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Powered by WordPress zel Eitim Merkezi
Kaynak gösterilmeden yazılarımızın bir bölümü
yada tamamı alınamaz. www.ustunyetenekli.com
Tüm Hakları Saklıdır.